gdzie zapłacić PCC od hipoteki

Książki Ysabell

Temat: Opłaty notarialne rynek wtórny
Nie zmieniły się opłaty notarialne a jedynie wysokość wpisów sadowych w sprawach cywilnych.

Jesli to "pełna wartośc" to taksy z wypisami i VATem zapłacisz ok. 1185 + wypisy + wniosek do sądu + VAT. Od spóldzielczego własnosciowego prawa do lokalu zapłacisz 592PLN + wypisy + VAT Takse możesz "negocjować" :exclam:
Wniosek to 150-200 PLN a wypisy 6+VAT za stronę

Dodatkowo 2% podatku PCC.

W przypadku wpisu w KW zapłacisz 200PLN za wpis własnosci.

Jesli bierzez kredyt to zabulisz po 200PLN od każdej hipoteki i 19PLN PCC od h. kaucyjnej i 0,1% PCC od h. zwykłej

Teraz sobie policz dokładnie. :cool:

Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=148320Temat: Akt notarialny, co dalej ...
Dzwoniłem do Kalbudu - sprawa z dokumentacją wygląda tak:

Po podpisaniu aktu notarialnego zostaje automatycznie przesłany wniosek o wyodrębnienie księgi wieczystej na każde mieszkanko (robi to za nas notariusz).

My musimy:
- udać się do banku i przedstawić akt notarialny (celem wykonania kopii, oryginał jest nasz!) Bank wystawi wniosek o wpis hipoteki,
- zapłacić 17 zł na konto Urzędu Miejskiego w Poznaniu, w tytule wskazać "pełnomocnictwo dot. aktu notarialnego (na stronie bip.city.poznan.pl/bip/public/bip/sprawa.html?co=opis&sp_id=1719)
znalazłem takie konto:
PKO BP S.A. I Oddział w Poznaniu
Nr 47 1020 4027 0000 1402 0467 6922)
- udać się do Urzędu Gminy w Rokietnicy celem zaliczenia podatku od nieruchomości (składa się bodaj wniosek, Urząd przyśle zawiadomienie o naliczeniu podatku i terminie zapłaty). Być może biedzie trzeba przekazać akt notarialny (dac do skopiowania)
- po ok. dwóch tygodniach udać się do Sądu i złożyć wniosek o wpis hipoteki, który wystawili bank (dac do skopiowania akt)
Razem z wnioskiem należy opłacić 19zł na konto Urzędu Skarbowego. Po dokonaniu opłaty wysłać do Urzędu Skarbowego deklarację PCC-3 (nie orientowałem się jeszcze czy sporządzenie dokumentu stwarza jakieś problemy).


Jeśli popełniłem błąd lub wypowiedź jest nieścisła, proszę o korektę.

PZDR, Kuba
Źródło: kalinowe.fora.pl/a/a,111.html


Temat: Podatki wg UPR
Koriolan, staram sie wychwycic na czym polega roznica w naszych pogladach. Aby to zrobic wydaje mi sie konieczna Twoja odpowiedz na pytanie ktore juz tu padlo:
1. Czy skoro gloscisz rowniez haslo "wolnosc" to oznacza, ze nalezy zlikwidowac wiezienia i nie wolno ludzi do nich zamykac? To przeciez ograniczane "wolnosci"
2. W sumie nie wiem, czy zgadzasz sie z idea podatku katastralnego czy nie bo niba tak ale tradycja lepsza. Jak proponujesz karac jezeli wogole tych ktorzy probuja oszukac i tego podatku nie placic? Finanasowo, wchodzac na hipoteke? Przeciez w ten sposob tez straca ta nieruchomosc.
3. Co do logiki, prawo taki powinno byc wiec najlepiej jakby je stanowili matematycy ale to bylo w zartobliwej fornie i mialo na celu troche rozladowac dyskusje, prawnicy powinni sluzyc do reprezentowania w sadzie interpretowania prawa i ogolnej pomocy prawnej. Jezeli sami je stanowia (pisza ustawy) to jest mozliwosc, ze specjalnie pisza tak, zeby mieli wiecej pracy (sprzecznosci, zawilosci itp.) Ale nic osobistego
4. Osobiscie zawsze logika mnie pasjonowala wiec Twoj zarzut mnie troszke zdziwil. Bylbym wdzieczny jakbys to troche rozwinal. Ten brak mojej logiki.
Jeszcze raz prosze zwroc uwage, ze wlasciciel otrzymuje odszkodowanie w wysokosci ktora sam ustalil. Zastanawiajac sie ile podatku zaplacil powiedzial sobie tyle i tyle jest to dla mnie warte, biorac wszystko pod rozwage, wiec nawet nie powinien czuc sie poszkodowany gdzy ktos stwierdza tu jest rownowartosc za Twoja nieruchomosc ja ja wykorzystam lepiej.
Źródło: mikke.fora.pl/a/a,631.html


Temat: Mieszkania - stan budowy
my tez nie jestesmy za tym zeby placic za te przylacza. moze zrobmy spotkanie przyszlych mieszkancow w najblizszym czasie w tej sprawie, a nie jak zaczniemy mieszkac, bo to moze jeszcze dlugoooo potrwac (np my moze zaczniemy wykanczac z miesiac dopiero). Poza tym kazdy z nas chce chyba jak najszybciej podpisac umowe bo przy wiekszosci kredytow do czasu wpisu banku do hipoteki jest podwyzszona marza,czyli im szybciej podpiszemy tym szybciej doczekamy sie wpisu. Mowie o tym dlatego iz nie wydaje mi sie ze deweloper podpisze z nami umowy jezeli nie zaplacimy za te przylacza.
Źródło: tajemniczyzakatek.fora.pl/a/a,5.html


Temat: Podatek od czynności cywilno-prawnych
Dostałem odpowiedź z Millenium:

" Pragniemy wyjaśnić, że warunkiem uruchomienia kredytu było przedstawienie w Banku w terminie 14 dni od daty zwarcia Umowy Kredytu/Pożyczki, jednak nie później niż w dniu uruchomienia środków z kredytu/pożyczki potwierdzenia złożenia we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Kredytobiorcy/Pożyczkobiorcy/Właściciela nieruchomości Urzędzie Skarbowym deklaracji podatkowej PCC-1 z ewentualnym załącznikiem PCC-1A oraz dowodami wniesienia opłaty z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki stanowiącej zabezpieczenie Kredytu/Pożyczki.

Poza ww. dokumentem, Bank nie wymaga przedstawienia innych dowodów wniesienia opłat podatkowych."

Co w skrócie oznacza, że jakbym nie zapłacił 19 złotych, to nici byłyby z kredytu, myślę, że każdy kto ma w Millenium kredyt w ten sam sposób został potraktowany.

Pozdrawiam,
Wojtek
Źródło: pulawska.fora.pl/a/a,514.html


Temat: na co ..

raz zostałem wrobiony w kredyt w Lukasie, spłaciłem go po kilku dniach, bo wolałem płacić swojemu bankowi niż obcemu; po dwóch latach od spłacenia dostałem monit, że zalegam z płatnością, potem jeszcze kilka monitów (bo odpowiedziałem e-mailem), dopiero po kilku telefonach i wysłaniu listu poleconego okazało się, że jak ten ich kĄsultant podał mi kwotę, którą muszę zapłacić i ja ją w tym samym dniu zapłaciłem, to zaksięgowana została dopiero w następnym dniu, a to już było po jakimś przeliczeniu śmiesznym i zabrakło mi tam kilka zeta, które potem urosły do ponad stu zeta;
prawdą jest, że uznali moje racje, ale przynajmniej raz w roku te pochwalne liściki od nich muszę teraz czytać; nie skreślam, ale po raty wybieram się dopiero w ostatecznościMiałem podobnie z PKO jak przenosiłem od nich kredyt hipoteczny. Poprosiłem pana o wyliczenie wysokości zadłużenia, bo będę brał kredyt na spłatę w innym banku i pan mi wyliczył... ale na dzień wczorajszy, więc zanim nowy bank przelał kasę (następnego dnia po wystawieniu zaświadczenia) to okazało się, że kwota się nie zgadza właśnie o te 2 dni i też mi naliczyli odsetki od odsetek.
Poleciałem z pyskiem do faceta a on do mnie z rozbrajająca głupotą na pysku mówi: ale pan nie podał że chodzi o AKTUALNE zadłużenie, gdyby pan użył słowa aktualne to bym tak wyliczył. Oczywiście pamiętał, ze wspominałem o spłacie hipoteki przez inny bank (było to napisane także w moim wniosku) ale... nie pomyślał.


Źródło: trzydziestki.fora.pl/a/a,3000.html


Temat: rejestrowanie auto na fakture
PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych - czyli niby każdej czynności podejmowanej w Polsce - ale PCC nie ma zastosowania do podejmowanych działań w zakresie sprzedaży przez podmioty gospodarcze (osoby prawne) - czyli kupując w sklepie telewizor za 15.000 nie musisz płacić PCC, ponieważ sprzedający profesjonalnie zajmuje się sprzedażą, a dokłądnie opodatkowaniu PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki (akty założycielskie);

jeśli kupisz taki sam telewizor na allegro od osoby fizycznej, musisz wypełnić druk PCC-3 i zapłacić 2% wartości przedmiotu transakcji.

Faktycznie jest tak, że PCC płacony jest od samochodów, ponieważ łatwo znaleźć samochód - rejestrujesz go, jest ewidencjonowany - żeby ktoś znalazł telewizor u ciebie, to musiałbyś być podkablowany przez sąsiada.

Badi - dobrze ci powiedział Andrzej - zaoszczędziłeś 2% dzięki fakturze, teraz tylko do wydziału komunikacji.
Źródło: forum.hothatch.org/viewtopic.php?t=4703


Temat: Czy można obniżyć bezrobocie?
Chcialbym zaznaczyc ze obowiazkowe OC tez nie jest konieczne. Jak ktos ma OC a spowodowal wypadek po pijanemu to i tak musi placic z wlasnej kieszeni. I jakos sobie radza.
Ale mniejsza o OC.

Co do przymusu ubezpieczen, jest to zle. Firmy by bardziej dbaly o klienta gdyby ubezpieczenia nie byly przymusowe. Jestem przekonany ze jak wprowadzisz obowiazek posiadania telefonu komorkowego, to ich cena pojdzie w gore.
Oczywiscie jak ktos nie wykupi ubezpieczenia i mu sie cos stanie to jego strata. Wezmie go np najblizszy szpital i bedzie musial pozniej mu zaplacic. Np wezmie hipoteke na mieszkanie, pozyczy od rodziny, sprzeda samochod itd. Moze tez chodzic z kartka ze nie zyczy sobie by mu ratowac zycie Lub ze moga ratowac ale max do 30tys zl. Czemu nie.

A myslac na zasadzie takiej ze jak ktos sie nie ubezpieczy to nie bedzie mial na leczenie i dlatego trzeba wszystkich zmuszac do ubezpieczenia to mozna tez zaczac ludzi zmuszac do noszenia cieplej odziezy zima, do jezdzenia w kasku na rowerze, do picia actimela, brania rutinoscorbinu w okresie zimowym itd. Mozna jak w SZwecji, nie poslesz dziecka 3 razy do detysty to tracisz prawa rodzicielskie. Wszystko w trosce o dzieci rzecz jasna.
Mozna, ale ja sie temu z cala stanowczoscia sprzeciwiam, bo chce byc czlowiekiem wolnym.
Źródło: forum.polityka.org.pl/viewtopic.php?t=797


Temat: Ulga odsetkowa a remontowa?
Witam
W grudniu 2003 wziąłem kredyt hipoteczny i kupiłem nowe mieszkanie w stanie surowym. Na koniec roku 2003 zakupiłem część niezbędnych materiłów na wykończenie mieszkania. W 2004 roku odliczyłem sobie od podatku 19% wartości zakupionych materiałów w ramach ulgi remontowej (wykończenie mieszkania - tak można było na 100%). W 2004 nie odliczałem sobie od dochodu faktycznie zapłaconych odsetek ponieważ ich nie zapłaciłem w 2003 roku. Natomiast w roku 2004 zakupiłem trochę materiałów na wykończenie oraz zapłaciłem trochę odsetek od kredytu. Pytanie moje brzmi:

Czy w związku z tym, że będę kontynułował odliczanie w ramach remontu (wykończenia) mogę sobie jednocześnie odliczyć odsetki od kredytu za 2004?

Jest to tyle ciekawe, że w US powiedziano mi iż jednoczesne odliczanie jest jak najbardziej zgodne z prawem. Jednocześnie Gazeta Prawna, co prawda nie jasno, ale zaprzeczyła możliwości korzystania z tych dwóch ulg jednocześnie. Jestem "w kropce" jak zrobić żeby było dobrze. Wiadomo najlepiej nic nie odliczać tylko płacić, płacić i jeszcze raz płacić

Rzyczliwi i mądrzy ludzie doradźcie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Źródło: forum.hetman.com.pl/viewtopic.php?t=363


Temat: Akt notarialny dla bud. 98B

witam,
mam pytanko odnośnie podatku PCC od ustanowienia hipoteki.
Bank nakazał mi ustanowienie hipoteki zwykłej i kaucyjnej na zabezpieczenie kredytu denominowanego we frankach jaki podatek PCC mam od wpisu takiej hipoteki uiścić??
Nadmienię również ze obie kwoty mam wpisane we wniosku w walucie obcej.


Również i mi Bank ( PKO BP ) nakazał wpisanie hipoteki zwykłej i kaucyjnej - 400 PLN nie moje : ). Mam pytanie jaki mam czas na zapłacenie podatku PCC od złożenia wniosku w sądzie o wpis hipotek w księgę wieczystą ?
Źródło: debina.waw.pl/viewtopic.php?t=244


Temat: Akt notarialny dla bud. 98B

Mi się wydaje, że ten podatek zapłaciliśmy przy podpisywaniu umowy o kredyt. Bank wymagał potwierdzenia wpłaty PCC. Czy to jeszcze jakiś inny podatek? W szczegółach opłaty jest napisane, że chodzi o hipotekę kaucyjną... to było w 2006 r.

Mam pytanie bo juz sam nie wiem jak jest naprawde odnosnie podatku PCC
Czy po wpisaniu hipoteki kaucyjnej i zwykłej musze zapalaci podatek PCC czy nie od wpisu hipotek do ksiegi wieczystej?
Dzwonilem do biura rachunkowego twierdza ze nie powinniem poniewaz notariusz to powinnien zapłacic dzwonilem do notariusza u ktorego podpisany byl akt notarialny stwierdzil ze po wpisie hipotek do ksiegi wieczystej powinienem zapalcic PCC ?
Wiec jak jest naprawdę ?

Zanalazłem w necie jeszcze cos takiego:
Z podatku PCC zwolnione jest ustanowienie hipoteki:

a.. na morskich statkach handlowych i rybackich,
b.. na zabezpieczenie dotacji lub innych form pomocy finansowej, udzielanych organizacjom społecznym działającym w dziedzinie sportu i turystyki,
c.. na zabezpieczenie wierzytelności banków z tytułu kredytów udzielanych rolnikom indywidualnym lub zespołom rolników indywidualnych na budownictwo inwentarskie lub składowe, wraz z urządzeniami towarzyszącymi,
d.. przysługującej spółdzielniom mieszkaniowym i wierzycielom spółdzielni mieszkaniowych,
e.. na zabezpieczenie pożyczek i kredytów udzielanych z funduszy celowych utworzonych w drodze ustawy
Czy punkt d dotyczy własnie nas ?

Prosze o informacje bo juz nie wiem jak jest naprawde
Źródło: debina.waw.pl/viewtopic.php?t=244


Temat: Sprawy sądowe przeciwko Rafin
Witam,

Ja już jestem blisko końca sprawy sądowej z Rafinem. Złożyłem pozew o odszkodowanie za opóźnienie w podpisaniu aktu notarialnego. Muszę płacić do momentu wpisu do hipoteki oprocentowanie kredytu wyższe o 1 punkt procentowy. Wziąłem z banku stosowne zaświadczenie z wyliczeniem kwoty jaką zapłaciłem w związku z podwyższeniem oprocentowania o 1% i do sądu. Opłata sądowa 5% wartości roszczenia. Wynagrodzenie prawnika 250zł (resztę ma zamiar ściągnąć z Rafina). Odbyły się 3 rozprawy, na 3ciej ogłoszenie wyroku. Wina Rafina jest bezsprzeczna, Rafin ma wypłacić odszkodowanie zgodnie z wyliczoną przez bank kwotą wraz z odsetkami ustawowymi.
Oczywiście Rafin wniósł apelację i sprawa czeka na rozprawę apelacyjną.

Jakby ktoś był zainteresowany to mam uzasadnienie wyroku i ewentualnie namiary na prawnika. Z uzasadnienia wyroku można zobaczyć w jaki sposób Rafin się bronił.

Pozdrawiam
Źródło: surowiec.org/rafin/viewtopic.php?t=1218


Temat: Akt notarialny
Podatek od czynności cywilno-prawnych (2%) płaci się przy zakupie na rynku wtórnym. W naszym przypadku go nie płacimy, ponieważ developer wystawia nam fakturę VAT. Notariusz pobierze wszelkie opłaty związane z jego usługą oraz założeniem księgi wieczystej.

PCC trzeba będzie natomiast zapłacić od wniosku o założenie hipoteki na rzecz banku (przy mieszkaniach kupowanych na kredyt). W przypadku hipoteki kaucyjnej jest to 19 zł. Kod formularza: PCC-3, do złożenia w ciągu 14 dni od podpisania oświadczenia o założeniu hipoteki. SKładając wniosek o wpis hipoteki w sądzie trzeba dodatkowo iczyć się z wydatkiem 200 zł.
Źródło: skorosze.eu/viewtopic.php?t=1893


Temat: Akt załatwiony i co dalej
c.d.:
Co do samej hipci: jest do wypełnienia formularz KW-WPIS tutaj, na stronie MS. Do niego, przy składaniu, trzeba wziąć ze sobą po 200zeta za każdą hipotekę i najpierw (po kontroli, jak na lotnisku) wziąć numerek (na ścianie na wprost wejścia), potem _szybko_ iść na piętro (do kas) i kupić znaczki skarbowe za odpowiednią kwotę (ilość hipci * 200). Wrócić na dół, odczekać niewiele (mi się udało na styk) i dać pani znaczki i wniosek z załącznikami (xero dla nas by podbiła potwierdzenie przyjęcia).

Okazuje się, że oświadczenie z banku (to potrzebne do hipoteki), które musicie podpisać w banku, ma wpisaną datę. Koniecznie trzeba na nią zwrócić uwagę, gdyż od tej daty, w terminie 14 dni trzeba złożyć deklarację PCC-3 tym razem na stronie MF, patrzcie na najświeższą* dla każdej hipoteki osobno, oraz zapłacić podatek (19zł od hipci kaucyjnej i 0,1% od zwykłej) - dla Bemowa urząd skarbowy jest na Białobrzeskiej 53a, a formularz złożymy w pokoju 106** w poniedziałki nawet do 18-ej.

*) uwaga na PCC-3 interaktywny: nie pozwala wpisać nam danych dot. hipoteki (pole 40 i dalsze), oraz dodaje nam "dekoracje"
**) tam tylko formularz, a kaska na konto 02 1010 1010 0165 5122 2700 0000 z opisem, że płacimy za pcc-3 od hipoteki - kasy niestety czynne tylko do 16-ej bez wyjątku
Źródło: antika.host247.pl/forum/viewtopic.php?t=408


Temat: Akt notarialny, co dalej ...
Hej,

I jak tam stoicie z wpisem hipoteki na rzecz banku w sadzie w Szamotulach?
Czy ktos z Was ma juz ten odpis?
Pytam, bo ja zlozylem dokumenty ok. tygodnia temu i z tego co mowila kierowniczka wydzialu to trzeba bedzie czekac nawet i 4 miesiace, a jak wiemy im szybciej bedzie ten odpis z sadu to tym mniejsza rata w banku za kredyt (odpada oplata za ubezpieczenie kredytu).

A moze ktos z Was ma jakies znajomosci w tamtejszym sadzie i moglby cos szybciej zalatwic z tym wpisem i odpisem?

Apropo, dla tych ktorzy jeszcze nie zlozyli wniosku w sadzie mam nastepujace info:

1. Do sadu nalezy wziac wszystkie dokumenty, ktore dostaliscie z banku wraz z aktem notarialnym.
2. Za wpis hipoteki na rzecz banku nalezy zaplacic 200 zl.
3. Za odpis 6 zl
4. Jak traficie akurat na przerwe w kasie sadu w Szamotulach to jakies 100 metrow od sadu jest agencja PKO i tam mozna przelac pieniazki doplacajac 2,50 zl za prowizje.
5. Radze przy skladaniu wniosku od razu poprosic Pania o wniosek o odpis ksiegi wieczystej zaraz po wpisaniu hipoteki. W przeciwnym razie bedziecie musieli czekac kolejny miesiac na odpis.
6. Deklaracje PCC-3 nalezy wypelnic i wyslac do US do 14 dni od daty zlozenia wniosku w sadzie, no i w tym czasie oplacic 19 zl podatku od czynnosci cywilno-prawnych.
7. Deklaracje PCC-3 sklada sie w US adekwatnym do miejsca zameldowania, czyli tam gdzie co roku skladacie formularze rozliczenia podatkowego tzw. PITy.
8. Jak juz dostaniecie odpis z sadu w Szamotulach, wowczas nalezy udac sie do banku no i dopiero wowczas mozna liczyc ze od nastepnego okresu rozliczeniowego (kredyt) kolejne raty beda nizsze o oplate z tytulu ubezpieczenia.

No i na tym cala operacja jest juz zakonczona, oczywiscie poza regularna splata rat kredytu i samodzielnym ubezpieczeniem nieruchomosci:)

Pozdrawiam,
Źródło: kalinowe.fora.pl/a/a,111.html